Wildcats Liderlikte Tek Başına! – VFŞL 2020 Yaz Mevsimi 7. Hafta 1. Gün

Wildcats’in VFŞL’nin Zirvesine Yerleştiği 2020 Yaz Mevsimi’nin 7. hafta 1. gününü Alper Keleş değerlendirdi.

Wildcats Liderlikte Tek Başına! – VFŞL 2020 Yaz Mevsimi 7. Hafta 1. Gün

Daha önce Vadi’nin AF4C4N’nı VFŞL 2020 Yaz Mevsimi 7. haftayla alaklı tahminlerimizi paylaştığımız haftanın ilk gününü, Alper Keleş değerlendirdi.

Royal Youth 0 – 1 Dark Passage

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nin 7. Haftanın açılış maçında Royal Youth, uzun zamandır çok göremediğimiz Jinx’li ve 2 tank olan bir hiper taşıyıcı Taktiğini kurup, makul düzeyde de kitle kontrolü aldı. Buna karşın Dark Passage ise bolca baskın atmayı isteyecek ve koridor baskısıyla öne geçmeye çalışacak bir takım kompozisyonu ile karşılarına çıktı.

Dark Passage maçın başınadan beri istediği her şeyi gerçekleştirdi. Önce orta koridor ve ormanda baskı kurdu DP, ardında kurdukları bu baskıyı alt kodiora da yansıtıp tüm tarafsız canavarları alıp, oyunun erken aşamasında çok büyük dominasyon sağladılar.

Zaten bu baskıyla DP 22. Dakikada Bulut ruhunu, 24. Dakikada 3 skorla birlikte Baron alıp, ayıp olmasın diye üstüne de bi tane kadim ejder sıkıştırıp maçı kapattılar.

Papara SuperMassive 0 – 1 5 Ronin

SuperMasssive, 5 ronin karşısına erken oyunda ormandan ve üst koridordan baskı isteyen ve bu sayede koridor baskısı avantaj alıp, bunu diğer koridorlara da yaymak isteyen bir kompozisyon kurarken; 5 Ronin, koridorlarını geride kabul eden ancak takım savaşında çok geriye düşmemeye çalışacak bir kompozisyon kurdu.

Karşılaşma beklentinin aksine Robin’in iki koridora attığı 2 baskın ve çıkardığı 2 skor ile başladı. Buna karşın SuperMassive, verdiği skorlara rağmen çok daha geri düşmedi. Robin’in kırmızı güçlendirmede kötü yakalanması erken oyunda maçı dengelese de, bu dönemde üstünlük 5 Ronin’de olduğundan, maçın başında 2 ejder de 5 Ronin’e gitmiş oldu.

Ancak oyunda 5 Ronin’in iyi gününe gelmesi dışında, SUP adına kötü giden de birçok unsur vardı. Bunlar arasında aynı oyuna hem Olaf hem de Renekton gibi iki tane aşırı erken oyun şampiyona alıp, birinin komple oyundan düşmüş olması. KaKAO’nun yaptığı build, Zeitnot’un takımdan tamamen ayrık oynayış ve ölüşleri ve aşırı iletişimsizlik. KaKAO, ejder ruhu alınan savaşta 4 saniye kadar boşken, Bari ulvi ile 5 Ronin’i tutmuşken ejderi kesmeyip, ejder pitini tavaf etti. SnowFlower face-check yaparken çalıdaki Syndra’dan tek yedi. Özetle SuperMassive iyiye gitmesi gerekirken aksine kötü gitti ve bunda elbette dil bariyerinin ciddi bir problem olduğu kesin olduğu gibi, aynı zamanda Zeitnot’un aşırı düşen performansı da bir etken.

SuperMassive nasıl toparlanır konusu biraz zor çünkü seçim/yasaklamalarda sürekli aynı hataları yapmakta ısrar eden bir takım görüntüsü var. Eğer işlemezse hata yapacak kompozisyonlara çok fazla gidiyor takım ve işlemediğinden de kötü görüntü veriyorlar. İşin kötüsü, bu maçta onlar adına maç aşırı dengelendi birçok kez. Mantıklı bir iletişim kursalar kazanırlardı da. Fakat SUP VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nde, Tepe Noktasına Ulaşmış Ve Oradan Düşmüş Bir Görüntü Sergileniyor Artık.

Galakticos 0 – 1 fastPay Wildcats

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nin Üst Sıralar İçin mücadele açısından muhtemelen en önemli maçında FastPay Wildcats, J4, Orianna ve Malphite ile birlikte inanılmaz bir takım savaşı kompozisyonu kurup, koridorlarını geride kabul etmeyi çok net kabul etti. Buna karşın Galaktikos, orta koridor hariç koridorlarda inanılmaz baskı kurup, koridorlardan öne geçip, geç oyunda da iyice aktifleşecek bir kompozisyonla karşılık verdi.

Maçla ilgili en önemli şey, FastPay Wildcats bu maçla şu an itibariyle ligin tartışmasız en iyi takımı olduğunu ilan etti. Ferret ve StarScreen oyunda efektif olacakları zamanın, geriden oynadıkları zaman olacağını bilerek hareket ettiler ve Ferret hem orta koridorunu hem de alt koridorunu öne geçirmek için kendi minyonlarından feragat edip koridorları destekledi ve bu sayede ejderlerde çok ciddi öne geçtiler.

Zaten bu öne geçmeyi daha sonra bir kere bile kaybetmedi IWC, tek skor verdikleri ilk okyanus ejderi savaşında aldıkları avantajla birlikte kartopunu alıp bunun da üzerine oynadılar. Ancak bunu biraz açmak lazım, düz bir şekilde koridor üstünlüğüyle değil, aldıkları avantajı daha da arttırmak için rakiplerini doğru pozisyonlara çektiler ve mükemmel bir kombo olan Jarvan 4-Malphite-Orianna’yı 3 kere efektif olarak toplam 7 kişi üzerinde kullanabildiler yanılmıyorsam. Zaten bu oyun koordinasyonuna sahip olunca bir takım da, geriye konuşulabilecek pek bir şey kalmıyor.

Galakticos ise geç oyun taktiğini kurarken bir şey düşünmeyi unuttu, maçın geç oyuna gidememe ihtimali. IWC de tam olarak bunu sağladı.

Galatasaray 1 – 0 Team Aurora

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nde alt sıralardan çıkma savaşı veren Galatasaray, Aurora karşısında 3 uzakcı şampiyona ve 2 tank ile  alt koridorda güvenli kalacak ancak diğer koridorlarda erken oyun baskısı kuracak bir kompozisyon tercih ederken; Aurora fazlasıyla kitle kontrollü ve bir takım savaşında inanılmaz işler yapacak bir kompozisyonla karşılık verdi.

Maç daha 1. Dakikadan çok hareketli başladı. Galatasaray neredeyse maçı erken oyunda Beplush810’ kaybediyordu. Maç başında Aurora’nın aldığı aşağı yukarı her skorda direkt Thrash oyunlarıyla katkısı vardı ve hatta Ashe’e 3’te 3 verdirtmeyi de başardı.  Ancak Galatasaray bu skor farkını hep eşit tutsa da, avantajlı olduğu iki nokta vardı ki, Appen erken oyunda Urban’ı oyundan komple sildi ve alt koridorda koridor baskısı genelde doğru zamanda Galatasaray’da olduğundan ejderle hep GS tarafına gitti.

Galatasaray’ın maçı kazandıran temel şey ise takım savaşları oldu. Çok iyi uyum sağlayan takım, Zergsting’in oyunu okuması sayesinde her savaştan fazlasıyla avantjlı çıktı ve bunu alev ejder ruhunu maçı kapattı.

Beşiktaş 1 – 0 1907 Fenerbahçe

VFŞL 2020 Yaz Mevsimi’nin 7. haftasının ilk derbisinde Beşiktaş, yakın zamanda güçlendirilmiş Karthus’u nişancıya, GP’yi üst koridora ve Cassiopia’yı orta koridora alarak, geç oyunda inalılmaz etkisi olacak bir kompozisyon kurarken; aynı geç oyun karşılığını Ryze ve Senna ile 1907 Fenerbahçe de verdi.

Beşiktaş erken oyunda alt koridor baskısıyla, ejderleri alarak öde geçti, üst koridor baskısıyla da nehirde hakimiyet kurabildiler ve oyunda genel olarak harita baskısına sahip oldular. Dağ ruhunun alınacağı savaşa 1907 FB’nin iyi bir iletişimle o alana girememesi  ve ardından takım savaşlarında Beşiktaş’ın erkenden güçlenen Karthus ve Cassiopia’yı çok aktif kullanışı ve kitle kontrolleri, 1907 FB’nin daha çok işlevsel kalan şampiyonalarına karşı çok daha efektif oldu ve elde ettikler kartopuyla maçı kazanmayı başardılar.